Září 2016_canisterapie 

Ve čtvrtek 22. září 2016 navštívila náš dětský klub paní Marcela Zourková z Dražovic se svými fenkami zlatého retrívra Hessikou, Jasmínkou a Lotynkou. Společně strávené čtvrteční odpoledne si děti náramně užily. S pejsky jsme si zahráli spoustu her, naučili jsme se několik základních povelů a nakonec jsme se s pejsky šli projít do blízkého okolí dětského klubu. Paní Zourková všem dětem ukázala správné vedení pejska, které si děti hned vyzkoušely. Na rozloučenou pejsci dostali od dětí odměnu ve formě psích kostiček, které jim pro pejsky dala paní Zourková. Vzhledem k tomu, že se děti s pejsky téměř nebyly schopny rozloučit, určitě se v dětském klubu ještě někdy setkáme.


Říjen 2016_kouzelník Tomasiano 

20. října 2016 nás přijel se svými kouzly navštívit kouzelník Tomasiano. Jeho dechberoucí vystoupení, do kterého aktivně zapojoval postupně všechny děti z klubu, nás přesvědčilo o tom, že se kouzelníkem nenazývá jen tak. Zatímco první část Tomasianova vystoupení byla čistě kouzelnická, druhá se věnovala mikromagii. A i když svá kouzla předváděl v naší bezprostřední blízkosti, nikdo jsme neodhalili, jak to udělal. A protože kouzelníka děti téměř nechtěly nechat odejít (pozn. s kartami kouzlil i na odchodu ze dveří), určitě ho moc rádi v našem dětském klubu přivítáme i v budoucnu.

Listopad 2016_arteterapie 

Koncem listopadu, přesněji 22. listopadu 2016, za dětmi do dětského klubu přijela paní Hana Křetínská z Dražovic a dětem umožnila vyzkoušet si některé z technik arteterapie. Úterní odpoledne pro děti začínalo kreslením na hudbu. A protože se kreslilo oběma rukama naráz, bylo to pro děti něco jiného, nečekaného, možná i zprvu zvláštního (komentovali to téměř všichni). Po malé chvilce však přišli kreslení na chuť a na pouštěnou hudbu "čmárali a čmárali". Druhá část odpoledne byla věnována kreativnímu tvoření z korálek. Děti měly k dispozici nepřeberné množství korálků, různých barev, velikostí, tvarů, ze kterých měly možnost vyrobit co chtěly            (k dispozici měly klasický silon nebo drátek). A jelikož se pomalu blíží předvánoční čas, naučila je paní Křetínská výrobu jednoduché sněhové vločky, kterou si děti odnesly na památku domů.

Prosinec 2016_divadlo Slunečnice 

V téměř samotném závěru kalendářního roku nás 15. prosince 2016 navštívilo divalo Slunečnice se svým představením "Jak chytrá Pepina s Tondou abecedě na kloub přišli". Představení, které bylo náročnější na zvukovou aparaturu jsme po dohodě s divadelníky přesunuli do místního sálu a určitě jsme nelitovali. Představení plné českých a anglických písniček se nám moc líbilo a co navíc, děti si v samotném závěru i zatancovaly. Bylo to super strávené čtvrteční odpoledne, jen škoda, že to tak rychle uteklo.

Leden 2017_kouzelník Tomasiano

24. ledna 2017 za námi přijel kouzelník Tomasiano, ze kterého se od poslední návštěvy v našem klubu stal finalista soutěže TV show Česko Slovensko má talent. Předvedl nám některá ze svých vystoupení, která předváděl i v televizi. A s odstupem času, když byla soutěž vysílána i v České republice, děti chodily do klubu a téměř pravidelně oznamovaly, že Tomasiano vystupoval v televizi. V průběhu kouzelnického odpoledne kouzelník postupně vystřídal všechny děti jako své asistenty, o to pro ně vystoupení bylo zajímavější, neboť část předváděných kouzel byla provedena hlavně jejich zásluhou.

Únor 2017_Krav Maga 

9. února 2017 jsme v našem klubu přivítali instruktora Krav Maga, pana Petra Smejsíka. Pan Smejsík nás seznámil s tím, že Krav Maga není bojový sport, jedná se o způsob sebeobrany, jak se nejlépe ubránit potencionálnímu násilníkovi, při kterém však nejsou žádná pravidla. Návštěva pana Smejsíka začala přednáškou, jak se chovat v rizikových situacích. Děti byly do diskuze aktivně zapojovány, odpovídaly na všetečné dotazy instruktora, který posléze upřesňoval odpovědi. Poté následovala všemi očekávaná praktická ukázka, během které si děti mohly vyzkoušet různé údery dlaní, pěstí, loktem, nohou, kolenem a nevím čím dalším do tréninkových boxovacích bloků. Na závěr nám pan Smejsík předvedl, na živém figurantovi, spacifikování útočníka se střelnou či bodnou zbraní.

Březen 2017_kouzelník Tomasiano - tábor

Během jarních prázdnin přijel za dětmi kouzelník Tomasiano. Děti, navštěvující dětský klub Tomasiana již dobře znají. Pro "nové" děti, které Tomasiana viděly poprvé to byl, tak jako poprvé pro nás všechny, nezapomenutelný zážitek. Děti se na kouzelníka tak těšily, že mu v den jeho příjezdu namalovaly obrázky, donesly památníčky. Tomasiano jim naoplátku ukázal některé ze svých triků a na památku věnoval pomůcky ke kouzlení. V závěru středečního odpoledne jsme měli klub plný kouzelníků.

Březen 2017_výtvarné a soutěžní odpoledne 

Ve čtvrtek 23. března 2017 za námi přijela paní Hana Křetínská se svým soutěžním a výtvarným programem spojeným s výrobou karnevalových masek. Každý si mohl vyrobit masku dle svého přání. Během jednotlivých fází výroby masek jsme si zahráli různé hy a soutěže. Odpoledne nám krásně uteklo a v jeho závěru se dětským klubem proháněl Spiderman, princezny, opička, zajíček, netopýr a další originální masky. Na konci odpoledne došlo k vyhodnocení soutěží a všechny děti od paní Křetínské obdržely malou pozornost. 

Duben 2017_canisterapie 

Po sedmi měsících za námi opět zavítala paní Marcela Zourková se svými fenkami zlatého retrívra Jasmínkou, Hessinkou a Lotynkou. Program naplánovaný do venkovního prostředí jsme museli z důvodu nepříznivého počasí přesunout do místního sálu, kde jsme za pomoci hry padák hráli s pejsky různé hry. Každé z dětí dalo pejskům nějaký povel, nazdobilo pejsky barevnou stužkou, odměnilo pamlskem... Děti měly z opětovného shledání s pejsky náramnou radost a ani nikomu nepřišlo, že od minulé návštěvy již uplynulo tolik času. V příštím školním roce se snad zase všichni shledáme :-)


Květen 2017_HZS Slavkov u Brna, Historické muzeum v Němčanech

V květnu jsme využili dne otevřených dveří HZS Slavkov u Brna a udělali si menší výlet s cílem obhlédnout jejich techniku a něco málo se dozvědět o jejich nelehké práci. Dále jsme oslovili členy z Klubu přátel historie obce Němčany a vyrazili do místního historickému muzea.

Ve čtvrtek 4. května 2017 jsme navštívili profesionální hasiče ve Slavkově u Brna, kteří nám pověděli něco o jejich práci, ukázali záchranářskou techniku, hasičská auta, ale i záchranný člun. Navíc si každé z dětí zkusilo "uhasit" cvičný oheň. Na závěr děti obdržely vystřihovánky hasičských aut.

11. května 2017 se nás ochotně ujal pan František Kos, který nás provedl historickým muzeem Němčan. Dětem pověděl něco málo z historie naší obce, ale hlavně jsme se mohli podívat na věci z dob dávno minulých (žehličky, cepy, historické kočárky, lyže...). Co však děti nejvíce přilákalo byla ukázka historických školních pomůcek, s nimiž si v dnešní době lze školní přípravu jen stěží představit.

Červen 2017_návštěva knihovny v obci Němčany

1. června 2017 jsme se vydali do místní knihovny. Pro děti si paní knihovnice připravila menší kvíz, týkající se znalosti pohádek. Starší děti měly kvíz hotový během chviličky a jak se dalo čekat i bez chybičky. Prvňáčci dali hlavy dohromady a kvíz vyplnili společnými silami, také bez chybiček. Paní knihovnice měla velkou radost, že děti mají znalosti a jako odměnu dětem rozdala sladkosti a na památku každé dítě obdrželo pohádkovou knihu.  

Červenec 2017 - letní příměstský tábor - Drum Circle


Příměstský tábor se konal od 10. července do 14. července 2017. Tématem tábora bylo "indiánské léto" díky kterému se děti měly možnost dozvědět něco málo ze života indiánů a jejich života v rezervacích. Na každý den jsme pro děti připravili menší zpestření. 

V pondělí, tedy hned na začátku týdne se děti vypravily hledat ztracený poklad, což bylo oproti jiným táborů, trochu netradiční, ale určitě vítané zpestření. 

V úterý za námi přijel pan Radek Zítka, který s dětmi bubnoval a bubnoval. Naštěstí se program díky hezkému počasí mohl uskutečnit kousek za vesnicí, takže naše, do dálky rozléhající se bubnování, nikoho nerušilo. 

Ve středu jsme navštívili hasičský záchranný sbor ve Slavkově u Brna. Profesionální hasiči se nám věnovali více než jednu hodinu. Děti si mohly prohlédnout, ale i vyzkoušet jejich vybavení, helmy, vyprošťovací kleště, hadice. Prohlédly si interiér auta, dozvěděly se něco o tzv. "mrtvém muži" a jeho zvuku při 11. září 2001. 

Ve čtvrtek se před klubem proháněly modely RC autíček, které jezdily opravdu velmi rychle, ale i skákaly přes paletu, točily se dokola. Děti měly možnost vyzkoušet si ovládat tyto auta a zjistily, že to není příliš jednoduché, zvlášť, jede-li auto již proti nim. 

Pátek se nesl v soutěžním duchu "ulov co můžeš". Děti si vyzkoušely zasáhnout terč šípem, kuší, sestřelit vzduchovkou či ulovit magnetické rybičky. Všechny děti si vedly skvěle, a protože každé patřilo do jednoho ze dvou kmenů, vždy se snažilo o co nejlepší výsledek, aby podpořilo právě svůj kmen. Bylo to velmi těsné, ale ve finále, resp. po celotáborové hře, během každého dne děti získávaly body. Vyhráli Navahové se 126 body oproti Siouxů, kteří měli bodů 109.

Září 2017_canisterapie

Pro veliký úspěch z loňského školního roku nás opět v dětském klubu navštívila paní Zourková z Dražovic se svými třemi fenkami zlatého retrívra. Děti se na shledání opravdu moc těšily a všichni jsme si středeční odpoledne užili hraním nejrůznějších her s aktivním zapojením pejsků. Canisterapie je podpůrnou, speciální metodou využívající pozitivní působení psa na fyzickou, psychickou a sociální stránku jedince. I děti, které mají např. ze zvířat obecně strach, se v rámci canisterapie vedené paní Zourkovou aktivně zapojují a své obavy z přímého kontaktu s pejsky se zvládají překonávat. 

Říjen 2017_arteterapie

Koncem října, přesněji 20.10.2017, za dětmi do dětského klubu přijela paní Hana Křetínská z Dražovic a dětem umožnila vyzkoušet si některé z technik arteterapie...

Listopad 2017_kouzelník Tomasiano 

13. listopadu 2017 za námi přijel kouzelník Tomasiano. Tentokrát si pro nás připravil kouzla s kartami, předvedl nám některá ze svých vystoupení, která předváděl i v televizi. V průběhu kouzelnického odpoledne mág Tomasiano postupně vystřídal všechny děti jako své asistenty, o to pro ně vystoupení bylo zajímavější, neboť část předváděných kouzel byla provedena hlavně jejich zásluhou. 

Prosinec 2017_arteterapie - ukázka dekorování dřeva

V prosinci za námi opět přijela Hanka Křetínská, která si pro děti připravila ukázku dekorování dřeva. Dětem přivezla dřevěné truhličky, které tak mohly ozdobit dle svého vkusu. Nejdříve bylo potřeba vybrat ten správný motiv papíru, ten natrhat na malinké kousky a opatrně nalepit na truhličku. Děti se musely po celou dobu soustředit, aby žádné místečko na truhličce nezůstalo prázdné. Každé z dětí si tak vyrobilo svoji vlastní originální truhličku na klíček. Někteří ji měli vyzdobenou i zevnitř, jiní jen z venku. Všechny výrobky však byly krásné a určitě najdou v dětských pokojíčcích své místo.

Leden 2018_intuitivní bubnování

V lednu za námi do dětského klubu přijel pan Radek Zítka, zkušený falicitátor intuitivního bubnování. Děti si vyzkoušely různé druhy bubnů a dalších netradičních hudebních nástrojů.

JARNÍ PŘÍMĚSTSKÝ TÁBOR 2018 

V termínu od 05.02.2018 - 09.02.2018 uspořádal Dětský klub Němčánek další příměstský tábor pro děti navštěvující 1. stupeň základní školy (tj. 1. - 5. třída základní školy). I když bylo do jara ještě daleko, s dětmi jsme vyráběli výrobky s jarní tématikou, neboť tábor nesl označení "Jaro za dveřmi". V rámci tábora byl zorganizován kurz arteterapie s Hankou Křetínskou a dále jsme vyrazili na výlet do zábavního parku VIDA! science centrum v Brně. 

Březen 2018_loutkové divadlo Dřeváček

Dne 23.03.2018 přijeli za dětmi z dětského klubu ochotníci z heršpického loutkového divadla Dřeváček zahrát hru Začarované prase. Loutky i kulisy si vyrábějí sami, vystupují v okolí Slavkova u Brna a jsme rádi, že zavítali i k nám...

Duben 2018_arteterapie

V dubnu si děti měly možnost vyzkoušet malování na keramiku, konkrétně na keramický hrníček. Děti si pod vedení Hanky Křetínské nejdříve připravily na papír návrh toho, co chtějí namalovat a posléze svůj nápad přenesly na porcelán. Děti, i když vesměs všechny rády malují, dlouho přemýšlely, který z nápadů bude ten správný. Nakonec jsme tak mohli vidět hrníčky určené pro rodiče, sourozence, hrníčky zalité množstvím květin, motýlků, nebo inspirované počítačovými hrami. Odpoledne nám rychle uteklo, památka na společný čas však dětem vydrží po dobu, dokud budou hrníčky používat.


Květen 2018_zábavné tvoření 

Únor 2019 - jarní příměstský tábor

Červenec 2019 - letní příměstský tábor 

V termínu 08.07.-12.07.2019 uspořádal Němčánek, z.s., letní příměstský tábor s názvem Hokus pokus. Tento tábor se nesl v badatelském duchu s cílem představit dětem různé přírodní zákonitosti a jevy. Děti si měly možnost vyzkoušet experimenty a pokusy týkající se vulkanismu, magnetismu, vlastností kapalin. V rámci tohoto tábora jsme také podnikli pěší výlet do blízké přírody, kde děti měly možnost spatřit např. Mrazový klín (přírodní památka) v Němčanech, Větrníky se svou specifickou faunou a flórou. 

Srpen 2019 - letní příměstský tábor

V termínu od 12.08.-16.08.2019 uspořádal Němčánek, z.s. další příměstský tábor pro děti navštěvující 1. stupeň základní školy (tj. 1. - 5. třída základní školy). I když venku byla převážně zakaboněná obloha, podle plánu jsme s dětmi podnikli výlety do blízkého okolí. Navštívili jsme zejména zámek ve Slavkově u Brna, cestou přes Ždánický les - zámek v Bučovicích. 

V oddechovou středu byl pro děti připraven kurz arteterapie s Hankou Křetínskou. Děti si vyrobily dřevěná letadélka, která dle vlastní fantazie obarvily v duchu různých motivů. 

Ve čtvrtek jsme s dětmi podnikli výlet do nedalekých Hodějic, kde na nás čekalo příjemné zpestření u Hasičů. Děti zde vyzkoušely hasičský útok, uvázat různé uzly a poté se odebraly do místní základní školy tvořit obrázky na dřevěné kulaté plátky. Dále zde paní ředitelka připravila akci s názvem Namaluj si vlastní židli. Žáci zde měli připravené židle k nátěru. Každý si při plnění tohoto náročného úkolu počínal odpovědně, neboť tyto židle budou použity v následujícím školním roce pro žáky navštěvující místní školní družinu, přičemž právě některé děti účastnící se tohoto příměstského tábora budou tuto družinu navštěvovat a tyto židle využívat.

Tábor byl ukončen v pátek šipkovanou přes místní hájek. Proběhlo vyhodnocení jednotlivých družstev, kdy výsledek byl velmi těsný. Vyhráli lupínci nad ještěrkami, respektive tým z Němčan nad přespolním.

Únor 2020 - jarní příměstský tábor

Za pomocí Zombie ruky jsme netradičně zahájili jarní příměstský tábor v Němčanech. Na koho ruka ukázala, ten musel ostatním v řadě odpovídat na různé otázky. Děti se touto hravou formou postupně seznámily mezi sebou navzájem a atmosféra se rozveselila.  

Srpen 2022 - letní příměstský tábor

V pořadí již 15. příměstský tábor jsme uspořádali v termínu od 15. srpna do 19. srpna 2022. Hlavním námětem tábora byla "cesta kolem světa". Cílem vedoucích bylo předat dětem zajímavé informace o jednotlivých světadílech.

Než naše táborové cestování začalo, museli jsme si nechat vystavit platný pas. Tento pas jsme s dětmi vytvářeli hned v pondělí v Němčánku. Jakmile bylo hotovo, mohl začít náš náročný trip, jak jinak než v Evropě.

Každý den jsme pro děti měli připravené zajímavosti o místních kulturách, tradicích, zvycích, zeměpisných rekordech ("nej") a také menší zpestření.

V úterý naše pomyslná cesta směřovala do Severní Ameriky. Program jsme nachystali v ZŠ Hodějice, kde jsme s dětmi mimo klasických táborových her měli připravenou i rukodělnou dílničku. Děti si během dopoledne z připraveného polotovaru zhotovily dřevěný výrobek, který si měly možnost odekorovat pájkou na dřevo. Díky hezkému počasí jsme odpoledne zařadili na místním hřišti i sportovní aktivity, při kterých nesměla chybět vodní bitva.

Ve středu jsme se po naší imaginární linii přesunuli do Jižní Ameriky. Vzhledem k tomu, že venkovní teploty dosahovaly tropických hodnot, navštívili jsme s dětmi koupaliště ve Slavkově u Brna.

Jelikož parné počasí pokračovalo i následující den, koupaliště jsme navštívili opětovně. Po obědě nás čekalo tvoření australských náramků. Všechny děti si vedly skvěle, výrobky byly velmi pěkné a originální.

Pátek naše cesta směřovala do Asie. Zde jsme navštívili rýžové terasy, čokoládové kopce, bambusový les a pak rychle zpět do Evropy, a to rovnou přes Afriku. Na místním Lutrštéku nás čekala občerstvovací přestávka a po ní soutěž - "natěž co můžeš". Děti soutěžily ve čtyřech týmech, sbíraly barevné žetony (pomyslné diamanty), za které jim pak byly přičteny body.

Tábor byl zakončen turnajem v deskové hře Drop it.